Gdzie żeglować na południu Polski?

Czy mieszkając z dala od mazur i morza można żeglować na co dzień? Zdecydowanie tak. Mieszkając w Krakowie chętnie spędzam weekendy poza miastem a najchętniej na żeglowaniu. Gdzie?

Czorsztyn - około 110 km od Krakowa, może i nie najbliżej ale za to dwa zamki nad jeziorem, piękne góry w tle i całkiem spory zbiornik wody 11km2 powierzchni do żeglowania. Jezioro czorsztyńskie jest zbiornikiem sztucznym leżącym między dwoma pasmami górskimi Gorcami a Pieninami powstałym w wyniku wybudowania tamy na rzece Dunajec.
Na jeziorze czorsztyńskim znajduje się między innymi przystań Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego gdzie można wyczarterować na godziny, 1/2 dnia lub cały dzień jachty: Puck, Lubań, Sigma, Orion i Tango 720 w cenie od 80zł za 1/2 dnia i około 130zł za cały dzień. Przystań znajduje się w miejscowości Kluszkowce.
zamek czorsztynczorsztyn zamekgory nad czorsztynemJezioro czorsztynskie

Rożnów - jezioro oddalone około 90km od Krakowa. Spore jezioro na południe od Tarnowa o powierzchni 16km2 . Jezioro powstało w wyniku spiętrzenia wód Dunajca. Jezioro nawet w sezonie jest bardzo spokojne dlatego można wypocząć w ciszy relaksując się żeglarstwem. Jedną z opcji jest czarter jachtów w Znamirowicach w Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego. Ośrodek posiada sporą ilość jachtów do czarterowania więc z dużą pewnością na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem nad jeziorem dostaniemy jacht na cały dzień. Ceny zaczynają się od 100zł za cały dzień czarteru Omegi, jacht kabinowy do 6m to koszt 120zł powyżej 6m 150zł. Za dodatkową opłatą jest możliwość wypożyczenia silnika do jachtu.

keja roznowjezioro roznowjezioro roznowskie maproznow


Żywiec - jezioro żywieckie oddalone jest o około 90km od Krakowa. Jezioro o powierzchni 10km2. Położone w dolinie z pięknym widokiem na Beskid Mały i Kotlinę Żywiecką. Jest to zbiornik sztuczny utworzony na rzece Sole. Sprzęt żeglarski można wypożyczyć np. w klubie Halny. Klub dysponuje 22 jachtami typu Omega oraz innymi jednostkami wliczając też kajaki, rowerki wodne itp. Uwaga czarter jachtu na tym jeziorze to 160zł doba dość drogo zważywszy na to, że ze względu na położenie zwykło się mówić, że wiatr raczej słabo tam wieje. Istnieje również inny ośrodek żeglarski YKP ceny czarteru jednostek nie są jednak podane.