Najszybsze jachty świata

Jak szybkie są współczesne jachty? Bardzo szybkie, 50  węzłów (ok. 92km/h) jest już w zasięgu jachtów żaglowych. Postęp technologi oraz zaangażowanie wielu ludzi sprawia że z roku na rok powstają coraz szybsze jachty sportowe. A oto i ranking najszybszych obecnie jachtów żaglowych:


1. L'HydroptèreL'Hydroptère - jest to eksperymentalna konstrukcja firmy Alain Thébault. Jest to jednostka dwukadłubowa hydropłatowa która pozwala osiągać duże prędkości na wodzie. Projekt jachtu opiera się na doświadczeniu zebranym od 1990 roku dwuch firm Thébault  i Éric Tabarly. W grudniu 2008 roku jacht osiągnął rekordową prędkość 56,3 węzłów ( ok. 104km/h) jednak jacht przewrócił się i rekord nie został uznany. Aby rekord prędkości został zaliczony jacht musi na dystansie 500m utrzymać prędkość.
4 września 2009 roku Hydroptère pobił oficialny rekord na dystansie 500m ustalając nowy 52,86 węzłów. W 2009 jacht ten ustanowił kolejny rekord na przepływając dystans mili morskiej z średnią prędkością 50,17 węzłów.


Groupama 32. Groupama 3 - to trzykadłubowy jacht zaprojektowany to bicia rekordów na trasach trans-oceanicznych. Jest jednym z najszybszych jachtów na świecie poprzednim posiadaczem nagrodny Jules Verne Trophy. Obecnie jacht pływa pod banderą francuską z 10 osobowa załogą na pokładzie. Obecnie jest to najszybszy jacht który w ciągu 24 godzin utrzymał prkość 33.08 węzłów oraz najszybszy jacht który pokonał trasę z Ambrose Light do Lizard w 4 dni 3h i 57 minut. Podczas bicia rekordu dookoła świata jacht pekł i się wywrócił, został jednak naprawiony i wrócił po roku na wody.


Sodeb'03. Sodeb'0 - Jest to jeden z najszybszych jachtów jednozałogowych na świecie o długości 105 stup. Nieoficjalny rekord przepłynięcia dystansu z Ambrose Light do Lizard Point zajeło 5 dni 19 godzin i 29 minut. Jacht ten również posiada rekord średniej prędkości przy jednozałogowej obsłudze podczas 24h rejsu osiągnął średnią prędkość 25.9 węzłów.ABN AMRO TWO4. ABN AMRO TWO - 70 stup długości, jednokadłubowy najszybszy jacht na świecie dowodzony przez Sebastien Josse. Jacht ten załamał rekord 24 godzinnego rejsu dla jednostek jednokadłubowych w 2006 roku osiągając średnią prędkość 23.4 węzłów.
Gitana 135. Gitana 13 - YachtPal Lionel Lemonchois i jego załoga mieli przyjemność już złamać kilka rekordów. Z NY do San Francisco przez Cape Horn oraz z San Francisco do Japoni. Kapitan Lemonchois mówi: "the boat is built for breaking records." - jacht ten jest zbudowany do bicia rekordów.Mari Cha IV6. Mari-Cha IV - Robert Miller i jego załoga jachtu Mari-Cha IV są posiadaczami obecnego rekordu przepłynięcia oceanu Atlantyckiego dla jednostek jednokadłubowych. Przepłynięcie oceanu zajeło załodze 6 dni 17 godzin i 52 minuty. Jacht został zbudowanyc w JMV w 2003 roku z możliwością żeglowania ponad 40 węzłów. Jacht ma 140 stup długości, wazy 55 ton i został specjalnie zaprojektowany do bicia rekordów na oceanach.Orange II7. Orange II - Jest to najszybszy jacht który opłyną ziemię bez postoju. Załodze Bruno Peyron na jachcie Orange II zajeło to 50 dni z średnią prędkością 17,89 węzłów. Rekord został ustalony w 2005 roku. Orange II posiada również rekord przepłynięcia z równika do równika, oceanu Indyjskiego oraz pacyficznego.
IDEC8. IDEC - Trimaran który obecnie posiada rekord najszybszego opłynięcia globu bez zatrzymywania się z jednozałogową obsadą. Dokonał tego Francis Joyon opływając ziemie w 57 dni z średnią prędkością 15.84 węzłów. Joyon  posiada również rekord w samotnym przepłynięcia z równika do równika, oceanu Indyjskiego oraz pacyficznego na jachcie IDEC.

PRB9. PRB - Vincent Riou posiada rekord najszybszego opłynięcia ziemi na jechcie jednokadłubowym. Jacht opłyną glob w czasie 87 dni, 10 godzin i 47 minut.


10. Windsurfer :) 
- długo najszybszą jednostką żaglową nie był jacht a mianowicie windsurfer. Windserfer Antoine Albeau długo posiadał rekord najszybszego człowieka na jednostce żaglowej. W Francji w marcu 2008 osiągnął prędkość 49,09 węzłów.