Meteorologia cz. 2
I Niebezpieczne zmiany siły i kierunku wiatru
Dla małych jachtów śródlądowych bardzo niebezpieczne są zakłócenia kierunku i siły wiatru, nazywane:- szkwałem - gwałtowny wzrost siły wiatru tzw. uderzenie powstałe na skutek szybko przemieszczającego się poziomego wiru powietrza
- odbiciem - to zakłócenie w przepływie strug powietrza, związane ze zmianą kierunku strugi spowodowane napotkaniem przeszkody której nie mogą ominąć: wysoki lub zalesiony brzeg, budynki itp. Charakteryzuje się zmianą kierunku nawet o 180 stopni występuje w pasie przybrzeżnym.
- dyszą - to przyśpieszenie przepływu mas powietrza w wąskim, ograniczonym wysokimi brzegami przejściu. Zjawisko bardzo niebezpieczne dla lakkich jachtów mieczowych. Siła wiatru w dyszy może wzrosnąć o kilka stopni Beaufort'a.
II Chmury
Chmura to skupisko kropelek wody lub kryształków lodu. Chmury ze względu na kształt można podzielić na:- pierzaste - cirrusy
- kłębiaste - cumulusy
- warstwowe - stratusy
Rodzaje chmur:
1. cirrus - to chmura pierzasta. Pojedyncze włókienka lub pasma w kolorze białym zbudowane z kryształków lodu.
2. cirrocumulus - chmura biała pierzasto-kłębiasta, ziarna, zmarszczki, kłębki. Składa się z kryształków lodu.
3. cirrostratus - chmura biała pierzasto-warstwowa, tworząca pierścienie wokół ściemniającego słońca i księżyca.
4. altostratus - chmura warstwowa ze średnego piętra-zbudowana z kropelek wody i kryształków lodu. Szare rozciągnięte płaty, przez któe niewyraźnie świecą słonce i księżyc. Daje niewielkie opady deszczu.
5. nimbostratus - chmura warstwowa z dolnego piętra zbudowana z kropelek wody. Ciemnoszara gruba chmura o rozmytej podstawie. Daje ciągły opad deszczu.
6. stratocumulus - chmura warstwowa kłębiasta z dolnego piętra zbudowana z kropelek wody. Biała lub szara chmura w kształcie brył, walców zgrupowana w ławicę. Daje przelotny opad deszczu.
7. stratus - najniższa z chmur warstwowych, zbudowana z kropelek wody i kryształków lodu. Mglista jednolita warstwa zakrywająca wierzchołki wzgórz. Opad deszczu w postaci mżawki.
8. cumulus - niska chmura kłębiasta, zbudowana z kropelek wody. Biała o kształcie migdała lub waty cukrowej. Może dawać krótki opad deszczu.
9 . cumulonimbus - chmura kłębiasta w kształcie komina lub kowadła, zbudowana z kropelek wody u podstawy, gradu i kryształków lodu na szczycie. Ciemna na dole i biała na górze. Przejściu chmury towarzyszą gwałtowne opady deszczu, porywisty wiatr i silne wyładowanie atmosferyczne.
III Prognoza pogody
Na podstawie obserwacji zjawisk meteorologicznych występujących na danym akwenie i komunikatów meteo żeglarz może z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć jaka będzie pogoda w dniu następnym.1. Pogoda deszczowa i wietrzna
- chmury warstwowe nadciągające z zachodu
- znaczny spadek ciśnienia
- wiatr wiejący w nocy
- bardzo mocno rozgwieżdżone niebo
- halo wokół księżyca
- tęcza w godzinach porannych
- brak rosy wieczorem
2. Pogodę bezdeszczową z umiarkowanym wiatrem zapowiadają:
- bezchmurny horyzont podczas wschodu i zachodu słońca
- niewielki wzrost ciśnienia lub utrzymanie się wysokiego ciśnienia przez dłuższy czas
- pojawianie się wiatru rano i zanikanie wieczorem
- rozgwieżdżone niebo - gwiazdy naturalnej wielkości świecące niezbyt intensywnie
- występowanie rosy rano i wieczorem.
- tęcza w godzinach popołudniowych
- mgła opadająca wieczorem
IV Komunikaty meteorologiczne
Komunikaty meteorologiczne to informacje na temat pogody podawane są w formie zwięzłej zawierające:- opis sytuacji barycznej
- ostrzeżenia o zjawiskach niebezpiecznych
- prognozę pogody na 12 godzin siły i kierunku wiatru, temperatura, opad, widzialność
- przewidywaną prognozę pogody na kolejne 12 godzin
Informację mogą być podawane w formie słownej lub tekstowej:
- jachtowe radio UKF
- prognozy dla żeglarzy w radio i telewizji
- navtex
- internet
- telefonia komórkowa/sms
Piotr
Data: